מה זה פטישיזם (Fetish) וכיצד מטפלים?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי בפטישיזם (Fetish)

פטישיזם, בתחום הפסיכולוגיה והסקסולוגיה, הינו הנאה מינית המושגת ע"י חפץ מסוים או איברי גוף שאינם קונבנציונליים להנאה מינית. הסיפוק שחש האדם נובע מהתבוננות באובייקט הפטיש, מגע עימו, הרחתו וטעימתו. פטיש יכול להיות נלווה, שאינו פתולוגי, להנאה מינית בכללותה, ובמקרים מסוימים יכול להפוך להפרעה נפשית, במיוחד במצבים בהם הוא גורם למצוקה נפשית כלשהי או להפרעה בשגרת החיים.

דוגמאות לפטישים נפוצים הן פטיש לכפות רגליים, פטיש לשיער, לבשמים, להלבשה תחתונה, פטיש לצורות לבוש מסוימות, לצבע עור מסוים, למבנה גוף מסוים, ורבים נוספים. האובייקטים האלה מעוררים באדם תשוקה מינית והנאה מינית, לעיתים ללא קשר ישיר לאדם המחזיק בהם.

מחקרים מתחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית מציעים שפטיש מושג בדרכי התניה קלאסית, כלומר בצורה של למידת קשר בין גירוי מסוים לתגובה שהוא מעורר בגוף. לרוב, מדובר בקשר שנוצר בגילאים צעירים יחסית, בין אובייקט מסוים לגירוי ועוררות מינית. למשל, פטיש להלבשה תחתונה או לשיער ארוך עשויים להיווצר דרך הקשר שלהם לנשיות ולגוף האישה. כלומר, האדם לומד ששיער ארוך והלבשה תחתונה מסוימת מסמלים את בואה של הנאה מינית או תשוקה מינית, והקישור שנעשה גורם לאדם לפתח פטיש לאובייקטים האלה.

ההסבר ההתנהגותי בדמות ההתניה הקלאסית זכה לביקורת רבה, שטענה כי התניה קלאסית אינה מספיקה על מנת להסביר כיצד נוצר פטיש, כיוון ומרבית בני האדם באותה החברה נחשפים לגירויים דומים, ורובם כמובן, אינם מפתחים פטיש משום סוג. הצעה נוספת מסבירה שהפטישיזם הינו יותר מהתניה קלאסית פשוטה, כיוון ומעורבת בה גם אב-נורמאליות מסוימת בתפיסות מיניות או בתהליך הלמידה של ההתנהגות המינית.

תיאוריות Imprinting, כלומר תיאוריות "הטבעה" או "החתמה" מתחום הפסיכולוגיה, טוענות שאצל כל בני האדם מתבצעים תהליכי הטבעה, מיניים ולא מיניים, כבר בילדותם המוקדמת. כלומר, אנו מטעינים אובייקטים שונים במשמעות מסוימת, אשר הולכת איתנו לכל אורך חיינו. פטישיזם, לפי תיאוריה זו, הינו מקרה פרטי של הטבעה לא מדויקת, אבחנת יתר של אובייקט מיני. לדוגמה, במידה וילד למד כבר בצעירותו שלשיער ארוך יש קשר להנאה ולעוררות מינית, הוא אינו בהכרח מקשר זאת לכלל המין הנשי, כי אם משאיר את האבחנה כפרטית- רק למקרי שיער ארוך. לפי תיאוריה זו, מדובר בטעות באבחון, שכן ההנאה המינית אינה נובעת מהשיער הארוך אלא מהאדם שמתחתיו.

במקרים קיצוניים יותר, בהם העניין המיני הופך להיות ממוקד כולו סביב האובייקט אליו התפתח פטיש, מוגדר הפטישיזם כסטייה מינית. פטיש, בשימושו השגור בחברה, איננו מזיק, מדובר בהנאה מינית מאובייקט שבמרבית המקרים הופך לחלק מיחסי המין ומההנאה המינית בכללותה. עם זאת, כשהאובייקט הופך להיות מרכז ההנאה המינית, הוא מוגדר כסטייה מינית.

מחקרים מראים כי גברים נוטים לפתח פטישים בפער משמעותי לעומת נשים, וכן כי מדובר בנטייה ששורשיה בילדותו של האדם, על אף שלרוב לא תתפרץ לפני גיל ההתבגרות, ולעיתים גם הרבה לאחריו.

מרבית אנשי הטיפול סוברים שפטישיזם הוא נפוץ ולגיטימי, ועליו לקבל התייחסות טיפולית רק כאשר פוגם בתפקודו התקין של האדם או יוצר מצוקה נפשית, לאדם או לסובביו. במקרים הפתולוגיים של פטישיזם, שיטות טיפול התנהגותיות וקוגניטיביות-התנהגותיות הן הנפוצות ביותר, אשר עובדות על שינוי דפוסי החשיבה של האדם והעשרת כלי ההתמודדות שברשותו אל מול דחפיו.

קריאה נוספת:

מהי פרוורסיה?